close
تبلیغات
ثبت لینک و بنر در اینجا
کسب درآمد اینترنتی
تبلیغات پاپ آپ
loading...
YourAds Here YourAds Here

مرجع مقالات رسمی طراحی سایت

بازدید : 9
يکشنبه 14 ارديبهشت 1399 زمان : 10:22

طراحي سايت در مشهد
در برنامه هایی که روی سیستم دلیل خویش با آن ها عمل می کنید، سیستم ادله و برنامه می داند که شما چه وقتی برنامه را گشوده کرده، چه کارهایی انجام داده و چه وقتی آنرا می بندید. همینطور اینکه شما چه کسی می‌باشید را نیز متوجه می شود. برای ساخت چنین خصوصیت هایی در برنامه های زیر اینترنت، باید از جلسه ها (سشن یا این که session) بهره مند شد.

گرد هم آیی یا این که session چه است ؟
در کاربردهای عادی برنامه ها در سیستم ادله گزینه به کارگیری، برنامه شمارا شناخته و می داند که در درحال حاضر انجام چه کارهایی میباشید؛ به‌این خصوصیت دارنده موقعیت (state) بودن برنامه می‌گویند.

البته در فضای وب و زمانی که در حالا تعامل با یک برنامه ذیل اینترنت میباشید، به جهت اینکه پروتکل گزینه به کار گیری از اینترنت (پروتکل هایی نظیر HTTP) به طور کاملً فارغ از شرایط (stateless) می‌باشند و همان مرورگر هیچ اطلاعاتی از شما برای سرور تارنما ارسال نمیکند، تشخیص و متمایز کردن کاربرانی که درخواستی را به سمت سرور ارسال می‌نمایند ممکن وجود ندارد.

برای حل چنین مسائلی و قابلیت و امکان تشخیص و تمایز یوزرها از یکدیگر، میتوان از گرد‌همایی (گردهمایی یا این که session) در برنامه های ذیل اینترنت به کار گرفت.

در لهجه برنامه نویسی PHP نیز می توانیم به راحتی با session ها عمل کرده و داده ها موردنیاز و خاص هر استفاده کننده را محافظت کنیم.

به طور خیلی بی آلایش کاربرد session ها در به کار گیری داده ها و ویژگی ها استفاده کننده در صفحه ها متفاوت یک تارنما میباشد. این داده ها در هر وبسایت و برای هر استفاده کننده مختلف بوده و تا‌وقتی‌که استفاده کننده برگه یا این که صفحاتی از آن وبسایت را گشوده نگه داراست، آن داده ها محافظت خواهد شد.

session ها چه گونه عمل می نمایند ؟
اساسا session ها به طور یک فولدر موقت بر روی سرور قرار می گیرند و در‌این پوشه ها داده ها و متغیرهایی که نیاز میباشد ذخیره میگردد. این متغیرها در تمام صفحه ها وبسایت در دسترس میباشد.

زمانی که یک جلسه استارت به فعالیت می‌نماید، هسته PHP یک شناسه (identifier) اختصاصی برای جلسه ساخت گردیده، در لحاظ می‌گیرد. این شناسه به طور یک حرفه تصادفی hex (مانند 7b0325e9520bd35c093229164d5e1980) است.

اکنون یک cookie با اسم PHPSESID دربردارنده شناسه تخصیص یافته، برای استفاده کننده ارسال می گردد و در هر درخواست از طرف استفاده کننده، به سمت سرور ارسال می گردد.

زمانی که اسکریپت PHP می خواهد یک متغیر session را تحقیق کند، به طور اتومات، شناسه ارسال گردیده در کوکی را در فولدر های موقت مرتبط با گردهمایی ها کاوش می‌نماید و بعداز کشف کردن پوشه، متغیر مربوطه را می‌خواند.

بعد از اینکه استفاده کننده نهایی برگه برنامه زیر اینترنت را ببندد، گردهمایی تولید گردیده خاتمه می‌یابد. سرور نیز بعداز سپری شد یک عصر معین، session و فولدر آنرا حذف خواهد کرد.

آغاز یک session یا این که گرد‌همایی
برای آغاز یک گردهمایی در لهجه PHP از تابع session_start() به کار گیری می‌گردد. این تابع در بالا باز‌بینی می‌کند که آیا تا قبل از این نشستی برای رابطه فعلی تولید گردیده یا این که خیر، در شرایطی که نشستی ساخت نشده بود، فرایند ساخت گردهمایی را انجام داده و با ارسال کوکی، session را مقدمه می کند.

پیشنهاد می شود تابع session_start() را در اولِ ورقه متبوع در برنامه فراخوانی نمایید تا نقص‌ خاصی به وجود نیاید!


1

متغیرهای گرد‌همایی در یک متغیر سراسری (global) آرایه ای به اسم $_SESSION قرار می گیرند؛ به گونه ای که ایندکس آرایه معلوم کننده اسم متغیر مستعمل در گردهمایی میباشد.

فرض فرمایید می‌خواهیم یک گردهمایی تولید کرده و متغیری به اسم user_id که دربرگیرنده شناسه استفاده کننده در برنامه میباشد را مراقبت نماید. به قطعه کد ذیل اعتنا نمائید.


1
2
3
4

هم اکنون در شرایطی‌که در برگه دیگری از برنامه قطعه کد تحت را قرار داده و پس از گشودن برگه قبل، کد پایین را اجرا کنیم، خوا‌هیم رویت کرد که عدد 21 تحت عنوان خروجی جلسه نمایش داده می شود.


1
2
3
4

در صورتی سوای گشودن برگه قبل (تعریف و تمجید متغیر در گرد‌همایی) کد فوق را اجرا کنیم، با ارور نامعتبر بودن متغیر session مواجه خوا‌هیم شد.

برای اینکه باز‌بینی کنیم آیا یک متغیر در گردهمایی ما تمجید گردیده یا این که نه و به نوعی از بروز خطاهای ناخواسته خودداری کنیم، به راحتی می‌توانیم از تابع isset() به کارگیری کرده و جلسه متبوع را تحت عنوان محل ورود به آن دهیم.

در حالتی‌که که متغیر session تمجید گردیده باشد، مقدار true و در غیر اینصورت مقدار false را تحت عنوان خروجی تابع خوا‌هیم داشت.

فرض فرمائید فرایند تعریف و تمجید گردهمایی user_id را در هنگام ورود استفاده کننده به سیستم انجام می‌دهیم. در صورتی‌که که بخواهیم باز بینی کنیم آیا استفاده کننده روند ورود به سیستم را انجام داده یا این که خیر، میتوان به طور پایین کار کرد.


1
2
3
4
5
6
7
8

به همین راحتی میتوان فرآیندهای گوناگون و مطمئنی را با استعمال از مراقبت داده ها ما یحتاج از روش session ها انجام اعطا کرد.

تغییر و تحول مقدار متغیرهای جلسه (session)
برای تغییر تحول مقدار متغیر یک جلسه، می‌توانیم به راحتی آنرا دستکاری (overwrite) کنیم!

فرض نمائید یک متغیر به اسم balance در گردهمایی خویش تولید کرده ایم و پاره ای به آن تخصیص پیدا نموده است. در حال حاضر می‌خواهیم مقدار جدیدی برای آن تغریف کنیم. به آسانی، همانند کد پایین فعالیت خوا‌هیم کرد.


1

حذف PHP session
حذف یک متغیر در session
برای آنکه یک متغیر در جلسه خویش را حذف کنیم، از تابع unset() به کار گیری خوا‌هیم کرد. این تابع، منزل یک آرایه را گرفته و آنرا از آرایه حذف می‌نماید. پس برای حذف یک متغیر، بایستی متغیر گرد هم آیی را تحت عنوان محل ورود به تابع unset بدهیم.


1

حذف تمام متغیر های session
فرض نمائید در یک گرد هم آیی چند و یک سری متغیر متفاوت را به کار گیری نموده اید. در حالتی که بخواهیم تمام آنان‌را حذف کنیم، شاید کلیه متغیرها را یکی‌از یک کدام از به محل ورود تابع unset بدهیم!!!

ولی راه و روش بسیار بی آلایش تری برای حذف تمام متغیرهای جلسه برقرار گردیده موجود هست و آن، فراخوانی کردن تابع session_unset() میباشد.

تابع session_unset() محل ورود خاصی نگرفته و بعد از فراخوانی کردن آن، تمام متغیرهای داخل جلسه ما حذف خواهند شد.


1

از در بین بردن گردهمایی (session) در PHP
با فراخوانی کردن تابع session_destroy() کل جلسه ساخت گردیده به یار و همدم کلیه متغیرهای آنرا حدف کرده و از در بین می‌بریم.

نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 12

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 190
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 33
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 64
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 102
 • بازدید ماه : 470
 • بازدید سال : 1620
 • بازدید کلی : 2152
 • کدهای اختصاصی